Suret - nowy model zarządzania

Suret - nowy model zarządzania

Znamy ten trend. Lokalne rynki pracy stale konkurujące z metropoliami o najlepszych fachowców, o najzdolniejszą i wykształconą młodzież. Jak zbudować rzutki, kreatywny i profesjonalny zespół zarządzający w firmie oddalonej 300 km od stolicy? Czym przekonać, by tu przyjechali lub wrócili, skoro wielkie aglomeracje kuszą perspektywami rozwoju, karierą i bogactwem możliwości? A jednak są przedsiębiorstwa, którym to się udało. SURET należy do tej grupy.

Dziś w Polsce, żeby być atrakcyjnym pracodawcą dla młodych menedżerów, trzeba spełniać co najmniej kilka kluczowych warunków. To między innymi dostęp do nowoczesnych technologii, know-how na europejskim poziomie, integracja z globalną siecią wymiany zasobów informacji, a przede wszystkim coś, co nazywamy „wyjściem w świat”, czyli szeroki zasięg działania, obejmujący nawet najdalsze kontynenty. Ten opis idealnie określa dzisiejszy status firmy SURET, która w dwa lata przeszła gruntowną przemianę w sferze strukturalnej i mentalnej. Jej inicjatorem był obecny prezes zarządu spółki Sebastian Gawron, menedżer z prawie 20-letnim doświadczeniem, pasjonat sztuki budowania i kierowania zespołami. Łączy umiejętność motywowania młodych i ambitnych ludzi ze stylem zarządzania, charakterystycznym dla rynku amerykańskiego. Prezes Gawron pracował w USA kilka lat i jest zwolennikiem tamtejszego modelu managementu, najlepszej szkoły zarządzania na świecie. Jego zawodowa aktywność to przykład, jak poszukiwanie najlepszych wzorców na świecie może przemienić się w twórczą fascynację modelem zarządzania. Jak ten model sprawdza się dziś w SURET? Przez kilka lat pracowałem i zdobywałem doświadczenie na amerykańskim rynku. Dziś wiedzę zdobytą za oceanem przenoszę na krajowy grunt, a konkretniej do Suretu. – tłumaczy Sebastian Gawron, prezes zarządu. – Koncentrujemy się na biznesowych celach, pracy zespołowej, elastyczności, modelowaniu i wspieraniu kreatywności. Przede wszystkim mamy jasno określoną wizje rozwoju firmy. To fundamenty na których opiera się moja wizja kierowania pracą zespołu w Surecie. A moją inspiracją w kierowaniu zespołem są doświadczenia amerykańskich przedsiębiorstw. - Podkreśla prezes Suretu.

Tak dziś pracują menedżerowie spółki SURET. Mając przed sobą jasno zdefiniowany cel dla spółki, łączą jego realizację z szansę personalnego rozwoju. Sukces firmy to mój krok w karierze - ten prosty mechanizm przyciąga następnych. Młodych, nieobciążonych mentalnie, otwartych na świat i ciekawych świata, menedżerów. Także spoza regionu.
- Jestem tu zaledwie od roku, a już prowadzę kilka projektów, o jakie trudno byłoby mi gdzie indziej. – Zapewnia Piotr Wierzbicki, dyrektor Pionu Logistyki SURET, obsługującego kilkanaście dużych zakładów w zakresie intralogistyki i obsługi magazynów. – Na przykład firma STORA ENSO, trzy duże zakłady z wysokim składowaniem (Tychy, Poznań i Łódź), gdzie pracuje 100 naszych operatorów i kilkadziesiąt jednostek transportowych, gdzie – co najbardziej mnie fascynuje – wraz z klientem wdrażamy projekt automatyzacji procesów okołoprodukcyjnych, m.in. przez zastosowanie mobilnego systemu ANDON (one-piece-flow) i metody Kanban. Pracujemy też nad wprowadzeniem technologii RFID. To narzędzia optymalizacji procesów z tzw. górnej półki. Bezcenne doświadczenie i prawdziwa zawodowa przygoda.

Dyrektor nie dodaje, bo to dla specjalisty oczywistość, że magazyny wysokiego składowania, jakie SURET obsługuje w STORA ENSO, oznaczają wymóg szczególnych kwalifikacji operatorów specjalistycznych wózków chwytakowych, precyzyjne procedury bezpieczeństwa i konsolidacja procesów okołoprodukcyjnych. To najwyższy poziom, dosłownie i w przenośni.

- Sporo wokół się dzieje – mówi Rafał Stachowicz, dyrektor operacyjny Pionu Logistyki. - Napisałem i wdrożyłem scenariusze modelu logistyki wewnętrznej u największych producentów podzespołów dla branży automotive w regionie - fabryki łożysk w Kraśniku, amortyzatorów w Krośnie czy światowego lidera produkcji tłoków silników w Gorzycach. Optymalizacja procesów, zasady lean manegament, filozofia Kaizen... To właśnie te pojęcia określały mój zawodowy rozwój, a kolejne stanowiska były tylko konsekwencją obejmowania coraz szerszego spectrum odpowiedzialności za procesy. A te są naprawdę ciekawe. Dziś na przykład testujemy obsługę intralogistyki przez samojezdne wózki AGV. To najnowszy trend w światowej logistyce. I ja w tym uczestniczę.

Dziś logistyka przemysłowa, podążając za trendami w produkcji, musi ściśle do niej „przylegać”, czyli być optymalna, elastyczna, mobilna i zdigitalizowana, innowacyjna i rozwojowa. Intralogistyka to ciągłe poszukiwanie nowego, poszerzanie horyzontów i zakresu obsługi. Z tych walorów warto podkreślić rolę elastyczności, jako zdolności do skutecznej reakcji na zmiany lub potrzeby otoczenia. SURET jest elastyczny, bo ma bogate, wszechstronne doświadczenie w branży i nowoczesny styl zarządzania, jest przygotowany na nowe sytuacje, może wesprzeć klienta, osłonić i zniwelować skutki impulsów, jakie dziś każdego dnia przynosi sytuacja na rynku. To właśnie jest inspiracja amerykańskim modelem zarządzania – gotowość do reakcji, otwartość i pewność siebie, poparte wiedzą i dorobkiem.

Znamy to powiedzenie – kto stoi w miejscu... Dlatego SURET stara się przyspieszać. Dobrym tego przykładem jest obecność firmy w renomowanej Hucie Szkła KROSNO S.A., gdzie poza standardową obsługą gospodarki magazynowej, spółka zajmuje się wykonawczą sferą e-commerce, od kompletowania z kontrolą jakości, przez pakowanie i zwolnienie do wysyłki po gospodarkę opakowaniami. To prawie cały tzw. fullfilment. Nowa jakość obsługi. SURET szczególnie przyspieszył w ostatnich dwóch latach, kiedy spółka została przejęta przez grupę kapitałową THC i otrzymała mocny impuls do rozwoju. Właśnie wchodzi na jego wyższy poziom, świadoma szansy, jak jest przed nią. A dynamiczny rozwój organizacji to osobista szansa jej członków. Rekrutacja wciąż trwa, SURET czeka na otwarte, kreatywne głowy.

2022 (1)
Styczeń (1)
2021 (14)
2020 (14)
2019 (5)
2018 (2)
2017 (1)
Kontakt